Microchip Technology 24LC512T-I/MF
24LC512T-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
24LC512T-I/MF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DFN
Datasheet Download
24LC512T-I/MF.pdf
Availability of 24LC512T-I/MF
QUANTITY
24LC512T-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LC512T-I/MF
Internal Part NumberEIS-24LC512T-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LC512T-I/MF
Related Links24LC51, 24LC512T-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
24LC512T-I/MF Details Description
Related parts for 24LC512T-I/MF
RES 24K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADM64T/AE64M/ADM64T datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC R6 datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf