Littelfuse 24LT190U
24LT190U picture photo
Mfg. Part Number
24LT190U
Brief Description
PTC RESETTABLE 24V 1.90A STRAP
Datasheet Download
24LT190U.pdf
Availability of 24LT190U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
24LT190U Order Process
Ship out your order
Specifications of 24LT190U
Internal Part NumberEIS-24LT190U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Voltage - Max24V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.9A
Current - Trip (It)4.2A
R Min/Max0.030 ~ 0.100 Ohm
Time to Trip3s
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24LT190U
Related Links24LT, 24LT190U Datasheet, Littelfuse Distributor
24LT190U Details Description
Related parts for 24LT190U
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 4P W/PANEL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND 2M datasheet.pdf
FERRITE CORE 3.5MM OD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
200W 17BIT ABSLT ENCDR 200V datasheet.pdf