Alpha Wire 24RC4S06 NA005
24RC4S06 NA005 picture photo
Mfg. Part Number
24RC4S06 NA005
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 24AWG NAT SHLD 100'
Datasheet Download
24RC4S06 NA005.pdf
Availability of 24RC4S06 NA005
QUANTITY
24RC4S06 NA005 Order Process
Ship out your order
Specifications of 24RC4S06 NA005
Internal Part NumberEIS-24RC4S06 NA005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.142" (3.61mm)
Shield TypeBraid
Length100' (30.5m)
Jacket ColorNatural
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Usage-
Conductor InsulationPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Shield MaterialCopper, Silver Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24RC4S06 NA005
Related Links24RC4S0, 24RC4S06 NA005 Datasheet, Alpha Wire Distributor
24RC4S06 NA005 Details Description
Related parts for 24RC4S06 NA005
HDI PIN ASSY 4 ROW 200 POS datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1500V RED 100' datasheet.pdf
IC VREG DUAL LNB W/I2C 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR 450KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
FUSE 0.5A J/S SPEC datasheet.pdf