Microchip Technology 24VL014H/SN
24VL014H/SN picture photo
Mfg. Part Number
24VL014H/SN
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
24VL014H/SN.pdf
Availability of 24VL014H/SN
QUANTITY
24VL014H/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 24VL014H/SN
Internal Part NumberEIS-24VL014H/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper/Gold Wire Update 08/Apr/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.5 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24VL014H/SN
Related Links24VL0, 24VL014H/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
24VL014H/SN Details Description
Related parts for 24VL014H/SN
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SMA F-MMCX M RA 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf