Microchip Technology 24VL024HT/SN
24VL024HT/SN picture photo
Mfg. Part Number
24VL024HT/SN
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
24VL024HT/SN.pdf
Availability of 24VL024HT/SN
QUANTITY
24VL024HT/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 24VL024HT/SN
Internal Part NumberEIS-24VL024HT/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
Copper/Gold Wire Update 08/Apr/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.5 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24VL024HT/SN
Related Links24VL02, 24VL024HT/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
24VL024HT/SN Details Description
Related parts for 24VL024HT/SN
IC INVERTER SGL OPEN DRN SOT353 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 76POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FAN GUARD BLND HL MNT BLACK 92MM datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf