API Delevan 2500R-04G
2500R-04G picture photo
Mfg. Part Number
2500R-04G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 120MA 9.1 OHM TH
Datasheet Download
2500R-04G.pdf
Availability of 2500R-04G
QUANTITY
2500R-04G Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-04G
Internal Part NumberEIS-2500R-04G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2500R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance330µH
Tolerance±2%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.1 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-04G
Related Links2500, 2500R-04G Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-04G Details Description
Related parts for 2500R-04G
CONN HEADER 60POS 1.27MM R/A AU datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN M8 3POS PLUG datasheet.pdf
F160 CAMERA CABLE 25M datasheet.pdf
INDICATOR NEON YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10SON datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf