| Internal Part Number | EIS-2500R-28F | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 2500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±1% | |
| Current Rating | 88mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 16.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm) | |