API Delevan 2500R-54H
2500R-54H picture photo
Mfg. Part Number
2500R-54H
Brief Description
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH
Datasheet Download
2500R-54H.pdf
Availability of 2500R-54H
QUANTITY
2500R-54H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-54H
Internal Part NumberEIS-2500R-54H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Material - CoreIron
Inductance3.6mH
Tolerance±3%
Current Rating59mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 Ohm Max
Q @ Freq70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-54H
Related Links2500, 2500R-54H Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-54H Details Description
Related parts for 2500R-54H
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
WRENCH SET BOX END 1/4"-7/8" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 2" X 5YD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 72VAC 60VDC 2SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 250V RADIAL datasheet.pdf