API Delevan 2500R-58H
2500R-58H picture photo
Mfg. Part Number
2500R-58H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.3MH 60MA 46 OHM TH
Datasheet Download
2500R-58H.pdf
Availability of 2500R-58H
QUANTITY
2500R-58H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-58H
Internal Part NumberEIS-2500R-58H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2500R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance4.3mH
Tolerance±3%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)46 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-58H
Related Links2500, 2500R-58H Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-58H Details Description
Related parts for 2500R-58H
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf