API Delevan 2500R-58J
2500R-58J picture photo
Mfg. Part Number
2500R-58J
Brief Description
FIXED IND 4.3MH 60MA 46 OHM TH
Datasheet Download
2500R-58J.pdf
Availability of 2500R-58J
QUANTITY
2500R-58J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2500R-58J
Internal Part NumberEIS-2500R-58J
Material - CoreIron
Inductance4.3mH
Tolerance±5%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)46 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant1.4MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test250kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2500R-58J
Related Links2500, 2500R-58J Datasheet, API Delevan Distributor
2500R-58J Details Description
Related parts for 2500R-58J
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
RES MO 3W 4.7K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1.5X1.5" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf