Rubycon 250BXC22MEFC10X20
250BXC22MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC22MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC22MEFC10X20.pdf
Availability of 250BXC22MEFC10X20
QUANTITY
250BXC22MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC22MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-250BXC22MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)