Vishay/Vitramon VJ0603D1R4BXCAJ
VJ0603D1R4BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R4BXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R4BXCAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R4BXCAJ
QUANTITY
VJ0603D1R4BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R4BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R4BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R4BXCAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R4BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R4BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R4BXCAJ
IC REG LDO 5V 0.1A 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 21POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MTK SMT HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 144.006MHZ CMOS SMD datasheet.pdf