Rubycon 250BXC33MEFC12.5X16
250BXC33MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC33MEFC12.5X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC33MEFC12.5X16.pdf
Availability of 250BXC33MEFC12.5X16
QUANTITY
250BXC33MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC33MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-250BXC33MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current304mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXC33MEFC12.5X16
Related Links250BXC33M, 250BXC33MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXC33MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 250BXC33MEFC12.5X16
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED MCPCB LINEAR NEUT 4000K ML-C datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
ETHERNET SW 3041GB-AD-P datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf