Hirose Electric Co Ltd HR10A-10R-10PC(71)
HR10A-10R-10PC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR10A-10R-10PC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HR10A RECEPT 10POS MALE
Datasheet Download
HR10A-10R-10PC(71).pdf
Availability of HR10A-10R-10PC(71)
QUANTITY
HR10A-10R-10PC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR10A-10R-10PC(71)
Internal Part NumberEIS-HR10A-10R-10PC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR10A
PackagingTray
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR10A-10R-10PC(71)
Related LinksHR10A-10R, HR10A-10R-10PC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR10A-10R-10PC(71) Details Description
Related parts for HR10A-10R-10PC(71)
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .156 R/A AU datasheet.pdf
INSULTHERM 1" BLACK 25' datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP TAPED datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf