Rubycon 250BXC4.7MEFC8X11.5
250BXC4.7MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
250BXC4.7MEFC8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250BXC4.7MEFC8X11.5.pdf
Availability of 250BXC4.7MEFC8X11.5
QUANTITY
250BXC4.7MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250BXC4.7MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-250BXC4.7MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250BXC4.7MEFC8X11.5
Related Links250BXC4.7, 250BXC4.7MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
250BXC4.7MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 250BXC4.7MEFC8X11.5
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Z-PACK M.CODING KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf