Rubycon 250LSQ4700MEFC64X99
250LSQ4700MEFC64X99 picture photo
Mfg. Part Number
250LSQ4700MEFC64X99
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
250LSQ4700MEFC64X99.pdf
Availability of 250LSQ4700MEFC64X99
QUANTITY
250LSQ4700MEFC64X99 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250LSQ4700MEFC64X99
Internal Part NumberEIS-250LSQ4700MEFC64X99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLSQ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.3A
Impedance-
Lead Spacing1.110" (28.20mm)
Size / Dimension2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)4.016" (102.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250LSQ4700MEFC64X99
Related Links250LSQ470, 250LSQ4700MEFC64X99 Datasheet, Rubycon Distributor
250LSQ4700MEFC64X99 Details Description
Related parts for 250LSQ4700MEFC64X99
FAN BLOWER 76X28MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf