EPCOS (TDK) B37947K9152J60
B37947K9152J60 picture photo
Mfg. Part Number
B37947K9152J60
Brief Description
CAP CER 1500PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
B37947K9152J60.pdf
Availability of B37947K9152J60
QUANTITY
B37947K9152J60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37947K9152J60
Internal Part NumberEIS-B37947K9152J60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37947K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37947K9152J60
Related LinksB37947K, B37947K9152J60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37947K9152J60 Details Description
Related parts for B37947K9152J60
KIT NETWORK STARTER 1322X datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1M OHM 10% 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=600FT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 2POS datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf