Rubycon 250MXC470MEFCSN25X35
250MXC470MEFCSN25X35 picture photo
Mfg. Part Number
250MXC470MEFCSN25X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXC470MEFCSN25X35.pdf
Availability of 250MXC470MEFCSN25X35
QUANTITY
250MXC470MEFCSN25X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXC470MEFCSN25X35
Internal Part NumberEIS-250MXC470MEFCSN25X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXC470MEFCSN25X35
Related Links250MXC470M, 250MXC470MEFCSN25X35 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXC470MEFCSN25X35 Details Description
Related parts for 250MXC470MEFCSN25X35
MOSFET P-CH 50V 0.13A SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YLW UNIV 0.8" datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FRONT COVER PLATE datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 900V 59A SP3 datasheet.pdf