Rubycon 250MXC560MEFCSN25X40
250MXC560MEFCSN25X40 picture photo
Mfg. Part Number
250MXC560MEFCSN25X40
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250MXC560MEFCSN25X40.pdf
Availability of 250MXC560MEFCSN25X40
QUANTITY
250MXC560MEFCSN25X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250MXC560MEFCSN25X40
Internal Part NumberEIS-250MXC560MEFCSN25X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250MXC560MEFCSN25X40
Related Links250MXC560M, 250MXC560MEFCSN25X40 Datasheet, Rubycon Distributor
250MXC560MEFCSN25X40 Details Description
Related parts for 250MXC560MEFCSN25X40
FIXED IND 120UH 250MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
SIDACTOR 2CH 140/280V 250A TO220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 15.2VWM 27.7VC SQMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf