Rubycon 250PK10MEFC10X12.5
250PK10MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
250PK10MEFC10X12.5
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250PK10MEFC10X12.5.pdf
Availability of 250PK10MEFC10X12.5
QUANTITY
250PK10MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250PK10MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-250PK10MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250PK10MEFC10X12.5
Related Links250PK10ME, 250PK10MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
250PK10MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 250PK10MEFC10X12.5
CONN HEADER 22POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf