Rubycon 250PK1MEFC6.3X11
250PK1MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
250PK1MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250PK1MEFC6.3X11.pdf
Availability of 250PK1MEFC6.3X11
QUANTITY
250PK1MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250PK1MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-250PK1MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250PK1MEFC6.3X11
Related Links250PK1ME, 250PK1MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
250PK1MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 250PK1MEFC6.3X11
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf