Rubycon 250PK22MEFCT810X16
250PK22MEFCT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
250PK22MEFCT810X16
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250PK22MEFCT810X16.pdf
Availability of 250PK22MEFCT810X16
QUANTITY
250PK22MEFCT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250PK22MEFCT810X16
Internal Part NumberEIS-250PK22MEFCT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250PK22MEFCT810X16
Related Links250PK22ME, 250PK22MEFCT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
250PK22MEFCT810X16 Details Description
Related parts for 250PK22MEFCT810X16
ADAPTER SAFTY PLUNGR 8-32THR RED datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 10-15AT 175V datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 1100W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf