Rubycon 250PK4.7MEFC6.3X11
250PK4.7MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
250PK4.7MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250PK4.7MEFC6.3X11.pdf
Availability of 250PK4.7MEFC6.3X11
QUANTITY
250PK4.7MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250PK4.7MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-250PK4.7MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250PK4.7MEFC6.3X11
Related Links250PK4.7M, 250PK4.7MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
250PK4.7MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 250PK4.7MEFC6.3X11
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.6A TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IC BUFFER UHS 3-ST 6-MICROPAK2 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 56MM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM datasheet.pdf