Johanson Technology Inc. 250R05L470FV4T
250R05L470FV4T picture photo
Mfg. Part Number
250R05L470FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
250R05L470FV4T.pdf
Availability of 250R05L470FV4T
QUANTITY
250R05L470FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R05L470FV4T
Internal Part NumberEIS-250R05L470FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R05L470FV4T
Related Links250R05L, 250R05L470FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
250R05L470FV4T Details Description
Related parts for 250R05L470FV4T
PILOT LIGHT 5V INCAND SQR GREEN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 31.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 10W datasheet.pdf