Johanson Technology Inc. 250R05L510FV4T
250R05L510FV4T picture photo
Mfg. Part Number
250R05L510FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
250R05L510FV4T.pdf
Availability of 250R05L510FV4T
QUANTITY
250R05L510FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 250R05L510FV4T
Internal Part NumberEIS-250R05L510FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250R05L510FV4T
Related Links250R05L, 250R05L510FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
250R05L510FV4T Details Description
Related parts for 250R05L510FV4T
IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220FP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf