Rubycon 250USG1500MEFCSN30X50
250USG1500MEFCSN30X50 picture photo
Mfg. Part Number
250USG1500MEFCSN30X50
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
250USG1500MEFCSN30X50.pdf
Availability of 250USG1500MEFCSN30X50
QUANTITY
250USG1500MEFCSN30X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250USG1500MEFCSN30X50
Internal Part NumberEIS-250USG1500MEFCSN30X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250USG1500MEFCSN30X50
Related Links250USG1500, 250USG1500MEFCSN30X50 Datasheet, Rubycon Distributor
250USG1500MEFCSN30X50 Details Description
Related parts for 250USG1500MEFCSN30X50
MODULE SP ADPT CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
IND PRESSURE TRANSMITTER 750 PSI datasheet.pdf
RES 681K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf