Rubycon 250WA100MEFC18X20
250WA100MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
250WA100MEFC18X20
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250WA100MEFC18X20.pdf
Availability of 250WA100MEFC18X20
QUANTITY
250WA100MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250WA100MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-250WA100MEFC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current507mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250WA100MEFC18X20
Related Links250WA100, 250WA100MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
250WA100MEFC18X20 Details Description
Related parts for 250WA100MEFC18X20
CONN STRAIN RELIEF JR25 8MM datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SIP 33W 0.75-3.63V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
FAN 92X25MM 24VDC IP56 65CFM datasheet.pdf