Vishay/Dale RNC55J48R1BSRE6
RNC55J48R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J48R1BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J48R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55J48R1BSRE6
QUANTITY
RNC55J48R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J48R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J48R1BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J48R1BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J48R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J48R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J48R1BSRE6
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
UM1866 UNIVERSAL MAT, 5METER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE datasheet.pdf
RETAIN SCREW M2.5X6 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf