Rubycon 250WA100MEFCGC18X20
250WA100MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
250WA100MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250WA100MEFCGC18X20.pdf
Availability of 250WA100MEFCGC18X20
QUANTITY
250WA100MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250WA100MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-250WA100MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current507mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250WA100MEFCGC18X20
Related Links250WA100M, 250WA100MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
250WA100MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 250WA100MEFCGC18X20
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 20POS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SPACER T-1-3/4 BLACK 3/16" datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf