Rubycon 250WXA100MEFC18X25
250WXA100MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
250WXA100MEFC18X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250WXA100MEFC18X25.pdf
Availability of 250WXA100MEFC18X25
QUANTITY
250WXA100MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250WXA100MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-250WXA100MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current451mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250WXA100MEFC18X25
Related Links250WXA100, 250WXA100MEFC18X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250WXA100MEFC18X25 Details Description
Related parts for 250WXA100MEFC18X25
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR SMART POSITION 75MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
WL 1000 LIQUID-AIR 230VAC 4.4LPM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf