Rubycon 250WXA100MEFCGC18X25
250WXA100MEFCGC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
250WXA100MEFCGC18X25
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
250WXA100MEFCGC18X25.pdf
Availability of 250WXA100MEFCGC18X25
QUANTITY
250WXA100MEFCGC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 250WXA100MEFCGC18X25
Internal Part NumberEIS-250WXA100MEFCGC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current451mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)250WXA100MEFCGC18X25
Related Links250WXA100M, 250WXA100MEFCGC18X25 Datasheet, Rubycon Distributor
250WXA100MEFCGC18X25 Details Description
Related parts for 250WXA100MEFCGC18X25
RES 31.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX97000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 6W datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK .687" HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf