API Delevan 2512-102H
2512-102H picture photo
Mfg. Part Number
2512-102H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
2512-102H.pdf
Availability of 2512-102H
QUANTITY
2512-102H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512-102H
Internal Part NumberEIS-2512-102H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±3%
Current Rating1.64A
Current - Saturation1.23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512-102H
Related Links2512, 2512-102H Datasheet, API Delevan Distributor
2512-102H Details Description
Related parts for 2512-102H
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
HAND TOOL PACKAGE .156 & MTA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR SOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 32GB SLC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf