API Delevan 2512-102H
2512-102H picture photo
Mfg. Part Number
2512-102H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
2512-102H.pdf
Availability of 2512-102H
QUANTITY
2512-102H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512-102H
Internal Part NumberEIS-2512-102H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±3%
Current Rating1.64A
Current - Saturation1.23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512-102H
Related Links2512, 2512-102H Datasheet, API Delevan Distributor
2512-102H Details Description
Related parts for 2512-102H
RELAY SOCKET 4 POLE PC STAG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT 2.5V 16TSSOP datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 785MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 60A 8SOP ADV datasheet.pdf