API Delevan 2512-183J
2512-183J picture photo
Mfg. Part Number
2512-183J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD
Datasheet Download
2512-183J.pdf
Availability of 2512-183J
QUANTITY
2512-183J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512-183J
Internal Part NumberEIS-2512-183J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±5%
Current Rating394mA
Current - Saturation296mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512-183J
Related Links2512, 2512-183J Datasheet, API Delevan Distributor
2512-183J Details Description
Related parts for 2512-183J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC RX 315MHZ/433MHZ ASK 32TQFN datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
INSULATION PUNCH 832711 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf