API Delevan 2512R-102G
2512R-102G picture photo
Mfg. Part Number
2512R-102G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
2512R-102G.pdf
Availability of 2512R-102G
QUANTITY
2512R-102G Order Process
Ship out your order
Specifications of 2512R-102G
Internal Part NumberEIS-2512R-102G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2512R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±2%
Current Rating1.64A
Current - Saturation1.23A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2512R-102G
Related Links2512R, 2512R-102G Datasheet, API Delevan Distributor
2512R-102G Details Description
Related parts for 2512R-102G
RES SMD 51 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STORAGE CONT 22-7/8X12-7/8X6 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VFBGA datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf