Johanson Technology Inc. 251R14S160KV4T
251R14S160KV4T picture photo
Mfg. Part Number
251R14S160KV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S160KV4T.pdf
Availability of 251R14S160KV4T
QUANTITY
251R14S160KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S160KV4T
Internal Part NumberEIS-251R14S160KV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S160KV4T
Related Links251R14S, 251R14S160KV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S160KV4T Details Description
Related parts for 251R14S160KV4T
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 100A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2 BK 10 6"PC datasheet.pdf
CLEAR CAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ TSSOP8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf