Johanson Technology Inc. 251R14S1R5AV4T
251R14S1R5AV4T picture photo
Mfg. Part Number
251R14S1R5AV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S1R5AV4T.pdf
Availability of 251R14S1R5AV4T
QUANTITY
251R14S1R5AV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S1R5AV4T
Internal Part NumberEIS-251R14S1R5AV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S1R5AV4T
Related Links251R14S, 251R14S1R5AV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S1R5AV4T Details Description
Related parts for 251R14S1R5AV4T
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
MODULE 9P 16MB SDRAM 8MB FLASH datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf