Johanson Technology Inc. 251R14S270FV4T
251R14S270FV4T picture photo
Mfg. Part Number
251R14S270FV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S270FV4T.pdf
Availability of 251R14S270FV4T
QUANTITY
251R14S270FV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S270FV4T
Internal Part NumberEIS-251R14S270FV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S270FV4T
Related Links251R14S, 251R14S270FV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S270FV4T Details Description
Related parts for 251R14S270FV4T
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf