Johanson Technology Inc. 251R14S470KV4T
251R14S470KV4T picture photo
Mfg. Part Number
251R14S470KV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
251R14S470KV4T.pdf
Availability of 251R14S470KV4T
QUANTITY
251R14S470KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R14S470KV4T
Internal Part NumberEIS-251R14S470KV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R14S470KV4T
Related Links251R14S, 251R14S470KV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R14S470KV4T Details Description
Related parts for 251R14S470KV4T
CONN HEADER 34POS .100 R/A datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A datasheet.pdf
LENS ASSY 1P 21.6X21.6MM 12.9MM datasheet.pdf