Johanson Technology Inc. 251R15S101JV4E
251R15S101JV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S101JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S101JV4E.pdf
Availability of 251R15S101JV4E
QUANTITY
251R15S101JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S101JV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S101JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S101JV4E
Related Links251R15S, 251R15S101JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S101JV4E Details Description
Related parts for 251R15S101JV4E
IC MCU OTP 32K ZIRC 44PLCC datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10-BIT 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .156 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES 121K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SE-70X FANNING STRIP datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf