Johanson Technology Inc. 251R15S110KV4E
251R15S110KV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S110KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S110KV4E.pdf
Availability of 251R15S110KV4E
QUANTITY
251R15S110KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S110KV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S110KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S110KV4E
Related Links251R15S, 251R15S110KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S110KV4E Details Description
Related parts for 251R15S110KV4E
SWITCH ROTARY SP-12POS ENCLD 28V datasheet.pdf
RES TEMP SENS 330 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 22POS SKT datasheet.pdf
DUAL GANG JUNCTION BOX datasheet.pdf
1500 TB SOC WF&SHIELD VE datasheet.pdf
ASSY RND 21.6MM 14.6MM HT WHITE datasheet.pdf