Johanson Technology Inc. 251R15S181FV4E
251R15S181FV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S181FV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S181FV4E.pdf
Availability of 251R15S181FV4E
QUANTITY
251R15S181FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S181FV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S181FV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S181FV4E
Related Links251R15S, 251R15S181FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S181FV4E Details Description
Related parts for 251R15S181FV4E
TERMINAL BLOCK 3POS PCB datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS53319-136 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CUTTER DIN RAIL 10.63" datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf