Johanson Technology Inc. 251R15S510FV4E
251R15S510FV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S510FV4E
Brief Description
CAP CER 51PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S510FV4E.pdf
Availability of 251R15S510FV4E
QUANTITY
251R15S510FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S510FV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S510FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S510FV4E
Related Links251R15S, 251R15S510FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S510FV4E Details Description
Related parts for 251R15S510FV4E
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOUCH PANEL 71.3X55MM 4-WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf