Johanson Technology Inc. 251R15S560KV4E
251R15S560KV4E picture photo
Mfg. Part Number
251R15S560KV4E
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
251R15S560KV4E.pdf
Availability of 251R15S560KV4E
QUANTITY
251R15S560KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 251R15S560KV4E
Internal Part NumberEIS-251R15S560KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.046" (1.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)251R15S560KV4E
Related Links251R15S, 251R15S560KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
251R15S560KV4E Details Description
Related parts for 251R15S560KV4E
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT T/H 15GOLD datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf