3M 2520-5002UG
2520-5002UG picture photo
Mfg. Part Number
2520-5002UG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS R/A GOLD T/H
Datasheet Download
2520-5002UG.pdf
Availability of 2520-5002UG
QUANTITY
2520-5002UG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2520-5002UG
Internal Part NumberEIS-2520-5002UG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
3D Model2520-5002-xx.igs2520-5002-xx.stp2520-5002-xx.x_t
Standard Package504
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2520-5002UG
Related Links2520-, 2520-5002UG Datasheet, 3M Distributor
2520-5002UG Details Description
Related parts for 2520-5002UG
IDC CABLE - CKR20G/AE20G/CCE20G datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.5A TO-220F datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 8X6 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf