3M 2526-5003UB
2526-5003UB picture photo
Mfg. Part Number
2526-5003UB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS R/A GOLD T/H
Datasheet Download
2526-5003UB.pdf
Availability of 2526-5003UB
QUANTITY
2526-5003UB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2526-5003UB
Internal Part NumberEIS-2526-5003UB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package392
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2500
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.243" (6.17mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2526-5003UB
Related Links2526-, 2526-5003UB Datasheet, 3M Distributor
2526-5003UB Details Description
Related parts for 2526-5003UB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 72POS DL .100 BLK datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X16 P-GRADE 1M datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V GN datasheet.pdf