CTS Electronic Components 252A103B40TA
252A103B40TA picture photo
Mfg. Part Number
252A103B40TA
Manufacturer
Product Category
Joystick Potentiometers
Brief Description
POT JOYSTICK 10K OHM
Datasheet Download
252A103B40TA.pdf
Availability of 252A103B40TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
252A103B40TA Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A103B40TA
Internal Part NumberEIS-252A103B40TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL252 Series Mini Joystick 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyJoystick Potentiometers
Series252
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)