E-Switch PV4F2B011-324
PV4F2B011-324 picture photo
Mfg. Part Number
PV4F2B011-324
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
Datasheet Download
PV4F2B011-324.pdf
Availability of PV4F2B011-324
QUANTITY
PV4F2B011-324 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV4F2B011-324
Internal Part NumberEIS-PV4F2B011-324
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPV4F2B0xx-3xx.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPV4, LAMB
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating2A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV4F2B011-324
Related LinksPV4F2B, PV4F2B011-324 Datasheet, E-Switch Distributor
PV4F2B011-324 Details Description
Related parts for PV4F2B011-324
MOSFET 2N-CH 100V 1.8A 1212-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC LI-ION CHRG 800MA 6.6V 10SON datasheet.pdf
CAP CER 7PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf