CTS Electronic Components 252A124A50TB
252A124A50TB picture photo
Mfg. Part Number
252A124A50TB
Brief Description
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH
Datasheet Download
252A124A50TB.pdf
Availability of 252A124A50TB
QUANTITY
252A124A50TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 252A124A50TB
Internal Part NumberEIS-252A124A50TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120k
Power (Watts)0.0125W
Tolerance±10%
Adjustment TypeTop Adjustment
Rotation Angle50°
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionSquare - 0.815" L x 0.807" W x 0.760" H (20.70mm x 20.50mm x 19.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)252A124A50TB
Related Links252A12, 252A124A50TB Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
252A124A50TB Details Description
Related parts for 252A124A50TB
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 W/12V VPP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 40POS datasheet.pdf
RES 466 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf