TDK Corporation C2012X5R1E225M085AC
C2012X5R1E225M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1E225M085AC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1E225M085AC.pdf
Availability of C2012X5R1E225M085AC
QUANTITY
C2012X5R1E225M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1E225M085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1E225M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1E225M085AC
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1E225M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1E225M085AC Details Description
Related parts for C2012X5R1E225M085AC
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 120W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TERMINAL,PG R 16-14HD 10 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MICRO SW PIN PLNGR SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf